Traduje se, že jsou soukromí podnikatelé sami svého štěstí strůjci, a je to vlastně naprostá pravda. Protože jsou to oni, kdo za sebe a svůj život přebírají více zodpovědnosti než jiní lidé. Ale to rozhodně neznamená, že jsou to oni, kdo mají vždy vystaráno, kdo si žijí jako v bavlnce. I kdyby se totiž tito snažili sebevíc, nikdy nemají jistotu, že si vydělají aspoň na skromné živobytí. Podnikání je totiž provázeno celou řadou potenciálně hrozících těžkostí a nikdy tedy není jisté, že se podobný člověk vyhne problémům.
Nejednou se podnikateli dařit přestane a tento se začne potýkat s ekonomickými těžkostmi. Peněz mu ubývá a nakonec dotyčný třeba zjistí, že už mu nezbývá nic než dluhy. Což je nepříjemná situace, jak se jistě všichni shodneme.
Jenže co s tím má onen soukromník dělat? Má zkusit štěstí a obrátit se na nějaké ty vyšší instance, jak se to někdy děje ve státním sektoru? Může tak učinit, ale už předem je jasné, že nepochodí. Soukromníkovi stát obvykle nevypomůže, soukromník je tu na své potíže sám.
Totiž skoro sám. Protože je tu i možnost vzít si půjčku a díky této obstát, dokud se vše zase nevrátí do normálu, tedy do situace, kdy byznys vynáší. Ovšem taková půjčka není nároková záležitost, tu si musí dotyčný nejprve zasloužit, a to tím, že splní to, co po něm poskytovatelé takové pomoci chtějí.
Jenže podmínky, jež si poskytovatelé většiny podnikatelských půjček kladou, bývají pro podnikatele v nouzi často nesplnitelné, a proto je dobře, že se u nás poskytuje i americká hypotéka bez dokládání příjmů Nebankovní hypotéky, u níž se toho po žadatelích vůbec nechce mnoho. Zde není nutné ani dobře vypadající daňové přiznání, ani čisté registry dlužníků, ani další těžko splnitelné úkoly. Tady se dá jednoduše nemovitost do zástavy, a když má žadatel z čeho splácet, přijde si na své. A má naději, že se dočká lepších zítřků.