Co potřebujete vědět o hypotéce od nebankovních institucí?

Přísným sítem bank dnes neprojde hned tak někdo. Pokud ale chceme a skutečně potřebujeme bydlet ve vlastním, poohlídneme se i po dalších možnostech, kde vzít peníze. A narazíme na úvěrová družstva poskytující nebankovní hypotéku. Je třeba se ale dopředu připravit na to, že podmínky budou o něco jiné, než by tomu bývalo v bance, a úroky budou také vyšší.

Nebankovní hypotéka se vyznačuje tím, že je dostupná mnohem širšímu okruhu lidí, než ta bankovní, protože podmínky jejího schválení nejsou tak přísné. S tím jsou samozřejmě spojeny také výší úrokové sazby, vysoké poplatky za poskytnutí úvěru a také celkový objem půjčených peněz. Nikdy totiž nedosáhnete na celou částku z odhadované ceny nemovitosti, kterou za dluh ručíte. Je zde také možnost mít spoludlužníka namísto nemovitosti.

debt-1500774_1280

Dále se odlišuje také účelem použití. Zatímco klasickou hypotéku můžeme využít jedině na účely bydlení (nákup či stavba domu nebo bytu, rekonstrukce, renovace, …), tu nebankovní lze využít takřka na cokoliv. Třeba vyplacení exekuce či sloučení vícero dluhů do jednoho.

Sjednání tohoto druhu úvěru je velmi jednoduché – stačí navštívit příslušné webové stránky společnosti či ji klasicky navštívit. Její vyřízení pak zpravidla trvá několik dní, což je oproti bankám také výhodou.

construction-1710549_1280

V čem ale tkví největší nevýhoda, jsou poplatky a úrokové sazby, často také vysoké sankce za pozdní splátku. Tyto částky bývají mnohonásobně vyšší než u banky, je proto třeba zvážit, zda se nevyplatí počkat, než nedosáhnete na úvěr od klasické banky. Někdy totiž stačí málo, abyste jí dosáhli. V každém případě je nutné si před výběrem nebankovní společnosti dát velký pozor, kterou zvolíme. Vybíráme spíše prověřené poskytovatele, u kterých je větší jistota, že nepodvádí a nelichvaří. Pokud takových firem najdeme více, stačí už zadat požadovanou výši úvěru do srovnávače půjček a vybrat si pro sebe tu nejvýhodnější.

About the author