Financování bydlení zvažuje každý, kdo si chce pořídit byt, dům, nebo pozemek. V dnešní době je nejčastějším řešením hypotéka spolu s vlastními prostředky. Stále oblíbené je také stavební spoření, které se dá použít i na vybavení domácnosti. Hypotéční úvěr je v dnešní době výhodný i proto, že jsou nízké hypotéční sazby a je možné zvolit délku fixace.
S otázkou, jak financovat své bydlení se potýká skoro každý z nás alespoň jedenkrát, nebo víckrát za život. Na našem trhu už v dnešní době existuje hned několik variant, ale je jen na nás, pro které se rozhodneme.
V tomto článku bychom se podívali na základní druhy financování bydlení. Jak lze prostředky využít a za jakých podmínek je možné je získat.
Hypoteční úvěr
Hypotéky slouží právě k zajištění bytových potřeb, jsou obvykle zajištění nemovitostí, kterou kupujete, takže můžete získat právě vaše bydlení za minimální měsíční splátky s výhodou úrokovou sazbou rozloženou na dlouhou dobu splácení v horizontu až 50 let.
Ale hypotéky lze použít na koupí nemovitostí nebo stavebního pozemku, výstavbu domku, rekonstrukci, modernizace či údržbu, stejně tak vypořádaní dědictví nebo společného mění manželu. Další možnost je vzít si hypotéku na pronájem, pokud součástí příjmu jsou i příjmy z pronájmu nemovitosti.
Na našem trhu opravdu najdeme spoustu různých bank, stejně tak ale i různou řádu hypoték.
Existuji i ale Hypoteční produkty 2 v 1.
Některé banky už přišlí s produkty již zmiňovanými 2 v 1 ty kombinuji účelovou a neúčelovou část hypotečního úvěru. V rámci klasické hypotéky získáte od banky část prostředků, které můžete použít na cokoliv např. na jíž zmíněné vybavení domácností. Prakticky se ale jedna o spojení standardní hypotéky na bydlení s neúčelovou americkou hypotékou.
Financovat lze i rekonstrukcí z různých zdrojů. Může to být klasický spotřebitelský úvěr ze stavebního spoření nebo překlenovací úvěr od stavební spořitelny. Využít lze ale i hypotéku.
Rozdíl ale v celkové ceně, kterou za úvěr při využití zaplatíte jednotlivých výše uvedených variant zaplatíte, může být velice výrazný. Spotřebitelský úvěr sice získáte relativně snadno, ale ve většině případů za něj zaplatíte více, mnohdy až o desítky tisíce korun než v případě překlenovacího úvěru.
Stavební spoření má stále silné postavení na trhu. Stavební spořitelny by se měly soustředit na využití svých silných stránek a naopak na minimalizaci těch slabých a snížení nebezpečí ze strany hrozeb. Hlavní silné stránky produktu jsou kombinace úvěru a spoření, rychlost vyřízení. Jako velkou příležitost pro stavební spořitelny může být omezení 100 % LTV u hypotečních úvěrů, stále zůstane mnoho lidí, kteří nebudou mít potřebnou akontaci, nebude jim hypoteční úvěr schválen.