Jestliže bydlíte v panelovém domě není pro vás označení společenství vlastníků ničím neznámým. Proč je SVJ důležité a o co všechno se v domě postará?
Jaké úkoly a povinnosti náleží společenství vlastníků jednotek a jak je to s pravomocemi?
Pokud jste majitelem bytu a bydlíte nebo pronajímáte byt v domě, jistě už se vám stalo, že jste byli pozvání na schůzi vlastníků jednotek, kde se řešily věci kolem správy domu, opravy, ale i praktické věci, neposlušní nájemníci, splátky oprav, úklidy společných prostor a podobně. Každý bytový dům má u nás zastoupení právě ve společenství vlastníků jednotek. Díky tomu nemusí každý majitel bytu samostatně řešit důležité úkoly. I když jsou obdobné schůze někdy nekonečné a ne vždy úspěšné či příjemné, právě samotní vlastníci mají velký vliv na to, jak bude celé společenství fungovat.
Víte, jak to chodí?
Postarat se o celý dům plný bytů s nájemníky a vlastníky bytů není vůbec snadné. Slouží k tomu společenství vlastníků jednotek, obvykle se název zkracuje na SVJ. Společenství vlastníků je vlastně právnickou osobou, no a v praxi to funguje tak, že nejvyšším orgánem jsou samotní vlastníci bytových či nebytových jednotek v objektu. Společenství má za úkol jednat, řešit, zajímat se a starat se o chod bytových jednotek, zastupuje vlastníky při důležitých jednáních a řeší nejdůležitější úkony, které se týkají všech vlastníků bytových jednotek v objektu. Spravuje ale i přilehlé pozemky a podobně.
Společenství vlastníků jednotek Homepartner má také svůj vlastní výbor, ten si volí samotní vlastníci jednotek a to vždy periodicky klasickým hlasováním. Členové výboru se následně po své období, na které byli zvoleni do výboru, starají o plynulý chod celého domu a řeší běžné věci, které zajišťují všem příjemné bydlení.
Společenství vlastníků a pravomoci
Přemýšleli jste někdy, nad tím, jaké pravomoci vlastně SVJ náleží? SVJ jako právnická osoba může například ujednávat a podepisovat smlouvy o pojištění domu, dále to mohou být smlouvy s nejrůznějšími dodavateli služeb, které se využívají k tomu, aby byl zajištěn chod domu, vede také účetnictví a může také rozhodovat o dalším pronajímání společných prostor domu.
Na SVJ by se měl každý obrátit v případě jakýchkoliv problémů, při řešení požadavků i v případě běžných dotazů. Členové výboru jakožto statutárního orgánu pak musejí být vždy připraveni řešit vzniklé události či problémy.